Чи залежить здоров’я зубів від генів?

Це питання давно цікавило стоматологів. У 1899 році вперше було висловлено спостереження про вплив спадковості на стан зубів. Дж. В. Блек, вивчаючи родини, в яких і батьки, і діти жили в одній і тій же місцевості, в одних і тих же умовах, зауважив, що у нащадків зуби починають обзаводитися карієсом так само, як у їхніх батьків. Причому, що цікаво, в першу чергу у дітей карієс з’являється в тому ж віці, на тих же зубах і навіть на тих же ділянках, що і у батьків.

Проте, зв’язок між спадковістю і здоров’ям зубів не завжди така однозначна. Перш за все, на стан зубів сучасної людини сильно впливає його спосіб життя, який часто відрізняється від способу життя батьків. Якщо людина їсть багато солодкого, п’є газовану воду літрами, курить, не чистить зуби і ходить до стоматолога тільки тоді, коли в зубах утворюються великі отвори, він навряд чи має право скаржитися: Це у мене спадковість погана, ось зуби і летять !.

Умови виникнення карієсу

Роль грають також і умови, в яких у дитини формувалася емаль (що безпосередньо залежить від достатньої кількості кальцію та вітаміну D).

Також, говорити слід не про спадкування карієсу (це не генетичне захворювання), а про спадкової схильності до його появи в першу чергу на тих чи інших зубах. Гени визначають структуру зуба, його форму, генетичні чинники впливають на обмін речовин в організмі. Ці фактори впливають на ризик виникнення карієсу на певних ділянках зубів. Наприклад, якщо у обох батьків карієс почав з’являтися в першу чергу на зубах верхнього ряду, то і у дитини, швидше за все, більш слабкими виявляться верхні зуби.

Але не завжди вдається встановити подібний зв’язок. У людини генний набір формується досить складним чином. Проявитися можуть гени не тільки одного з батьків, а й більш віддалених предків.

Так чи варто враховувати генетику при лікуванні карієсу?

Можливо, в майбутньому, коли у кожної людини виявиться особиста генетична карта, і стоматологи будуть починати прийом з її вивчення. Зараз просто немає умов для обліку спадкової схильності до захворювань зубного ряду.

Але ви самі цілком можете використовувати знання про хвороби зубів ваших батьків для підвищення якості особистої профілактики карієсу! Наприклад, якщо ви знаєте, що у ваших батьків слабкі верхні зуби, що на різцях стоять коронки і т. д. — проявляйте особливу увагу для захисту тих самих зубів у себе (особливо якщо ви вже помітили схожість у послідовності появи карієсу у себе і у батька або матері). Ну а взагалі найкраща порада для збереження зубів — регулярний огляд у стоматолога, своєчасне лікування та гігієна. Щодня, необхідно чистити зуби 2 рази на день. Вранці — після сніданку, і ввечері — перед відходом до сну.

Всі інші секрети догляду за зубами, який буде корисний саме у вашому випадку, ви можете дізнатися прямо під час чергового візиту до стоматолога.

Думайте про здоров’я зубів планово і змолоду і тоді крім зняття зубних відкладень 1 раз на пів року, вам нема про що буде турбуватися.

Дізнатися про наших фахівців ви можете тут.

Дізнатися ціни на ту чи іншу послугу медичного центру — ви можете тут.

Записатися до стоматолога онлайн можна тут.