ВИДИ ПЛОМБ В СТОМАТОЛОГІЇ. ЩО ТАКЕ КОМПОМЕРНАЯ ЦВЕТНАЯ ДИТЯЧА ПЛОМБА?

ВИДИ ПЛОМБ В СТОМАТОЛОГІЇ. ЩО ТАКЕ КОМПОМЕРНАЯ ЦВЕТНАЯ ДИТЯЧА ПЛОМБА?

Пломба в стоматологічній практиці – матеріал, який використовується, при заповненні порожнини в зубі, що утворилася після лікування карієсу або в результаті механічного пошкодження зуба.

Види пломб в стоматології

Пломба потрібна для ізоляції чутливих тканин зуба і запобіганні попаданню мікробів в порожнину.

Цементні пломби вже практично залишилися в минулому. У сучасній стоматології цемент впевнено і стрімко витісняються іншими, більш якісними і пристосованими до потреб пацієнта, пломбувальними матеріалами.

Одні з найбільш популярних матеріалів для реставрації зубів це:

  1. Композитна пломба;
  2. Фотополімерна пломба;
  3. Компомерная пломба;
  4. Склоіономерний цемент.

Кожен з них має свої плюси та мінуси, показання до застосування і випадки, в яких використання того чи іншого матеріалу вважається прийнятним або неможливим.

Композитна пломба виготовляється з полімерної смоли з включенням кварцового порошку, який надає пломбі додаткову міцність. Завдяки цьому, а також відмінним естетичним якостям, такі пломби універсальні – встановлюються на фронтальних і на бічних зубах.

Композитний матеріал використовується як для пломбування, так і для реставрації зубів в естетичній стоматології.

Термін служби такої пломби – близько 7 років.

Існують наступні види композитних пломб:

  • Пломби, які тверднуть під дією світла спеціальної лампи. Ставиться така пломба методом пошарового нанесення матеріалу, кожен шар попередньо твердіє.

Коли процес закінчений, пломбі надають потрібну форму і полірують. Також поверхня пломби може бути покрита герметиком для збільшення терміну її служби;

  • Пломби, які містять акрил. Мають велику міцність і стійкі до стирання;
  • Містять епоксидну смолу. Також мають стійкість до стирання, але з плином часу можуть темніти.

У композитного матеріалу є недолік – під час затвердіння такі пломби дають незначну усадку, що сприяє виникненню мікроскопічних щілин між поверхнею зуба і пломби. Якщо проблему не вирішувати, з часом пломба випаде, або виникне вторинний карієс. Однак якщо разом з композитом застосовувати адгезив (спеціальний клей), він забезпечить надійний сцеп тіла пломби і поверхні зуба.

Компомерна пломба – відмінний гібрид склоіномірного і композитного матеріалу. Компомерная пломба довговічна, перешкоджає виникненню і розвитку карієсу, а також володіє всіма естетичними перевагами композитів.

Однак, і така пломба має недолік – на жаль, вона не універсальна. Компомерний матеріал застосовується тільки для реставрації та відновлення зубів з незначними каріозними ушкодженнями, молочних зубів, а також тих, на які не припадає значне жувальне навантаження.

Якщо існують масштабні пошкодження або необхідне лікування саме бічних (жувальних) зубів, а пацієнт все ж таки наполягає на компомерному матеріалі для пломбування, стоматолог може запропонувати виготовити компімерну вкладку. Вкладка з цього матеріалу встановлюється навіть тоді, коли зуб зруйновано практично до стінок.

Фотополімерна пломба прекрасно відновлює пошкоджену частину зуба, дозволяє змінювати форму, розмір, колір, ступінь прозорості зуба, прибрати міжзубні щілини, відновити стійкість (якщо зуб хитається), повернути стійкість коронки, навіть «воскресити» зуб, від якого залишився лише корінь або корінь і 1-2 стінки.

Фотополімерний матеріал володіє відмінними показниками міцності непрозорості і термозахисту. Після установки такої пломби пацієнт не відчуває якогось дискомфорту, відновлений зуб відчувається як рідний і здоровий.

Переваги фотополімерної пломби:

  1. Швидке застигання, однак, тільки під впливом спеціальної лампи. Саме тому, стоматолог має достатньо часу для того, щоб максимально правильно і якісно встановити пломбу в порожнину зуба і тільки після цього почати процес затвердіння;
  1. Широкий спектр відтінків і ступеня прозорості, що дозволяє підібрати матеріал, який буде більшою мірою відповідати природному кольору зубів пацієнта. Опаковий матеріал дозволяє приховати темні тканини зуба або метал, напівпрозорі і прозорі матеріали застосовуються для реставрації дентину або емалі;
  1. Міцність, стійкість до середовища порожнини рота і довговічність матеріалу;
  1. Відмінний показник рівня адгезії (зчепу, склеювання) пломбувального матеріалу і твердих тканин зуба;

Ще один істотний плюс фотополімерних пломб – це їх відносно невелика вартість.

Стеклоїономерні цементи – окремий клас новітніх пломбувальних матеріалів, які зайняли міцну позицію серед усіх засобів для відновлення і реставрації зубів.

СІЦ поділяють на:

  • СІЦ для постійних пломб;
  • СІЦ для прокладок і герметизації фісур (швидко застигають);
  • СІЦ, що застосовуються для пломбування каналів коренів;
  • СІЦ, використовують при фіксації ортопедичних стоматологічних конструкцій.

Так чи інакше, процес досліджень та розробки не стоїть на місці і постійно з’являються нові види і вдосконалені варіанти склоіномірних цементів.

Основні переваги СІЦ:

а. Хороші показники ступеню адгезії до тканин зуба і інших пломбувальних матеріалів;
б. Біологічна сумісність з тканинами зуба;
в. Характеристики теплового розширення, які близькі до аналогічних характеристик тканин зуба. Це зменшує ймовірність виникнення щілин між пломбою і зубом;
м. СІЦ біоактивних.

Це означає, що вони здатні віддавати зубу фтор і інші мікроелементи, сприяючи його ремінералізації, надавати антибактеріальний і антикаріозний вплив. Це унікальна здатність «лікувати» зуби, якою не володіють інші пломбувальні матеріали. СІЦ навіть можуть поглинати фтор із зубної пасти і потім віддавати його зубу, зміцнюючи і гіпермінералізуючи навколишній дентин.

Також склоіномірні цементи прості в застосуванні, що дозволяє використовувати їх при лікуванні карієсу у дітей. Пломби з СІЦ коштують дешевше, ніж пломбувальний композитний матеріал.

Що таке компомерна кольорова дитяча пломба?

Спеціально для дітей провідними фахівцями були розроблені кольорові пломби. Адже, турбота про молочні зуби дітей необхідна, оскільки молочні зуби крім того, що допомагають дитині пережовувати їжу, вони також тримають місце для майбутніх постійних зубів.

Таким чином, крім профілактики, необхідно своєчасне стоматологічне лікування, уражених карієсом молочних зубів. Звичайна картина: страх і сльози дитини, перед відвідуванням стоматолога. У наші дні, страх лікування зубів може змінитися на дитячий інтерес, і дитячий стоматолог легко зможе заручитися підтримкою дитини.

Причина таких змін в лікуванні зубів, це кольорові дитячі пломби для зубів. Діти будуть дуже раді від думки, що їх молочні зубки можна розфарбувати в різні веселі кольори. Саме з цією метою і було створено – компомерні кольорові дитячі пломби, які вже зараз так полюбилися багатьом дітям.

Цей унікальний матеріал для пломбування зубів дає можливість маленьким пацієнтам активно брати участь в лікуванні своїх зубок, вибирати колір для пломби (синій, зелений, оранжевий, лимонний, рожевий). Вибираючи колір пломби, дитина забуває про страх перед стоматологом, і змінює своє ставлення до лікування зубів. Кольорова пломба міцна, і добре прослужить до зміни молочних зубів на постійні.

Часто буває так, що вже у віці шести-восьми років, у багатьох дітей з’являється карієс і дитина починає відчувати зубний біль. За статистикою близько 80% дітей, від семи до одинадцяти років страждають від карієсу.

Батьки обов’язково повинні знати, що якщо молочний зуб вразив карієс, то його ні в якому разі не треба видаляти, а необхідно терміново лікувати. Якщо видалити молочний зуб завчасно, то зуби починають наближатися один до одного і для постійних зубів не залишиться місця, це веде за собою ортодонтичні проблеми. При ранньому видаленні молочних зубів, вже в підлітковому віці дитині доведеться виправляти неправильний прикус, що тягне за собою дороге лікування, моральне страждання і непотрібні неприємні відчуття.

Більш того, нестача молочних зубів позначається на якості пережовування їжі, розвиток язика і неправильному формуванні лицьового скелета. Крім того можуть почати формуватися косметичні недоліки.

З усього цього батьки повинні зробити висновок і запам’ятати, що берегти здоров’я своїх дітей необхідно заздалегідь, лікувати зуби своєчасно, а не доводити до їх видалення. І потім, коли ваші діти виростуть, вони неодмінно скажуть подякують вам за красиву здорову усмішку.

Дорогі батьки!

Наш дитячий стоматолог Чепурна Ірина Володимирівна готова допомогти вашим діткам позбутися від карієсу і провести стоматологічне лікування за адекватною ціною. Звертайтеся до нас, і приводьте своїх діток на лікування. Ми будемо раді бути вам корисними!

Kravchenko Medical Centre – дитяча стоматологія в Києві.