Всем известный факт, что природный оттенок зубов человека не белый, а немного желтоватый либо же сероватый.
Всім відомий факт, що природний відтінок зубів людини не білий, а трохи жовтуватий або ж сіруватий.
При пломбуванні (або інших процедурах) для визначення кольору зубів пацієнта використовується шкала Віта.
Шкала Віта (шкала Vita, Vitascale) – стандартизована шкала відтінків візуального сприйняття кольору зубів. Шкала Віта має вигляд пластмасової лінійки з розміщеними на ній висувними проекціями зубів. Висувні (знімні) макети дозволяють прикладати потрібні відтінки до зубів і комфортно і точно визначати колір зубів.
Шкала Віта показує 4 групи відтінків візуального сприйняття кольору зубів:
Відтінки А – червонувато-коричневі;
Відтінки В – червонувато-жовті;
Відтінки С – сірі;
Відтінки D – червонувато-сірі.
Всі групи діляться на підгрупи, які позначаються цифрою. Цифра позначає ступінь яскравості кольору:
1 – найяскравіший відтінок; 4 – самий тьмяний.
Шкала Віта випускається в найрізноманітніших варіаціях. Найбільш точні шкали з порцеляни або кераміки. Але є теж варіанти використання шкали Віта в пластиці, з паперу, з ламінованого картону і т.д.
На візуальне визначення схожості зразка зі шкали Віта і зубів пацієнта можуть впливати наступні фактори:
- Освітлення приміщення, де відбувається огляд;
- Фон: 1) Колір одягу пацієнта. Якщо його одяг світлий, то і зуби будуть здаватися більш яскравими, якщо ж одяг темний – зуби здаються тьмяними. 2) Колір стін теж впливає на загальне сприйняття відтінку зубів. 3) Макіяж. Засмага на обличчі, яскраві рум’яна і губна помада, і інші елементи мейк-апу спотворюють сприйняття відтінку зубів;
- Втома лікаря-стоматолога. Якщо за день стоматолог брав дуже багато пацієнтів, його очі дуже втомилися і йому складно зосередитися, щоб вірно визначити колір зуба за шкалою Віта.
Досвідчений лікар-стоматолог має враховувати всі ці фактори сприйняття. Якщо він відчуває втому, то визначення кольору зубів краще перенести на наступний день зранку. Так як найкращий час для діагностики відтінку зуба з 10 до 14-ї години. У цей час гарне денне освітлення і очі лікаря не втомлені. Але якщо відкладати не можна, лікар може порадитися з колегами і прийти до згоди з приводу кольору зуба за шкалою Віта.
Цікавий факт: у жителів Європи зуби мають традиційно жовтуватий колір (він класифікується як А3), а зуби американців – сіруватий.